Rowerem wzdłuż Wisły

Województwo Śląskie stawia na turystykę rowerową. Jednym z elementów strategii w tym zakresie ma być powrót do realizacji koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej

W spotkaniu poświęconym dyskusji nad perspektywami budowy trasy, nad którą prace zapoczątkowano jeszcze w 2006 roku podpisaniem porozumienia między samorządem wojewódzkim i władzami gmin, przez które miałaby przebiegać, wziął udział marszałek Wojciech Saługa.

„Mamy sporo do nadrobienia w kwestii polityki rowerowej, stąd ten pomysł, żeby powrócić do projektu Wiślanej Trasy Rowerowej. Rozpoczynamy pracę nad stworzeniem kompleksowej strategii rowerowej dla regionu i ta trasa będzie jednym z obszarów, które się w niej znajdą. Rowery to nie tylko aktywność związana z turystyką, ale dojazd do pracy, szkoły, centrów przesiadkowych, warto więc stworzyć mechanizmy, które pozwolą przesiąść się na dwa kółka” – uzasadnił potrzebę stworzenia strategii rowerowej regionu marszałek Saługa.

W pierwszym etapie realizacji ma być przeprowadzony audyt, którego wyniki pozwolą na analizę stanu zagospodarowania i przebiegu trasy, pozwolą na przegląd i ocenę stanu oznakowania, a także technicznych i prawnych uwarunkowań jej powstawania. Zakres audytu przedstawili obecni na spotkaniu przedstawiciele fundacji „Napraw sobie miasto”.

W trakcie dyskusji, która odbywała się w Pszczynie, zaprezentowano też możliwości pozyskiwania środków finansowych na budowę dróg rowerowych ze środków RPO Województwa Śląskiego, Europejskiego Programu Terytorialnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Mówiąc o Wiślanej Trasie Rowerowej myślimy szerzej o kolejnych przedsięwzięciach. Przyjęty standard powinien dotyczyć wszystkich tras rowerowych na terenie województwa. Mamy szansę uzupełnić brakujące elementy, choćby w oznakowaniu. Infrastruktura to nie jest tylko droga w sensie fizycznym, ale wszystko, co wiąże się z ruchem na niej, np. baza noclegowa, gastronomiczna, obecność serwisów rowerowych. To musi być system, z którego rowerzyści będą mogli i chcieli korzystać” – podkreślał Aleksander Kopia, oficer rowerowy Województwa Śląskiego.

Śląskie jest trzecim regionem w Polsce, w którym funkcjonuje tzw. oficer rowerowy. Do jego zadań należy m.in. koordynacja działań dotyczących rowerowej polityki województwa, stworzenia jednolitych standardów tworzenia infrastruktury rowerowej, współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi i innymi instytucjami, których zakres działania związany jest z szeroko pojętym ruchem rowerowym.